Porselen Lamine (Yaprak Porselen)

Anasayfa > Tedaviler > Porselen Lamine (Yaprak Porselen)
Porselen lamineler ile gülüşünüze doğallık ve ışıltı kazandırıyoruz.

Porselen lamineler nedir?
Porselen lamineler veya diğer adıyla yaprak porselenler, estetik diş hekimliğinde yaygın olarak tercih edilen, dişlerin ön yüzeyine yapıştırılma şeklinde uygulanan kaplama çeşitlerinden biridir. Sararan dişlerde, diş aralarında boşluklar bulunan hastalarda, diş çapraşıklıklarında uygulanan porselen lamineler gülüş tasarımında etkili bir sonuç elde etmeyi mümkün kılar.
Porselen lamineler, ince ve dayanıklı malzemelerden üretilir. Özel bir dental laboratuvarda diş hekiminin ölçü almasının ardından hazırlanırlar. Porselen, doğal diş rengine uygun renklerde üretilebilir ve ışığı doğal olarak yansıtır. Bu da estetik bir görünüm sağlar.Porselen laminelerin avantajları nelerdir?

Bütüncül bir gülüşün hastalara özgüven kazandırması sosyal yaşama mutlu bireyler adapte edebilmeyi olanaklı hale getirir. Porselen kaplamalar yapılmadan önce hastanın diş uzunluğu göz önüne alınarak kesilme işlemi uygulanabilir. İşlem sırasında dayanıklılığı ve bozulmayan renk yapısıyla bilinen porselenler tercih edilir.
Ayrıca porselen lamineler;
• Aşınmalara karşı dirençlidir.
• Alkol, sigara, kahve tüketimine karşı dişlerde leke bırakma düzeyi minimal seviyedir.
• Uzun yıllar boyunca kullanılabilme avantajına sahiplerdir.
• Hastanın ağız içi konforuna uygundur.
• Ortalama 5 ile 10 gün süre içerisinde hazır hale getirilebilirler.
• Uygulama süreci kısa zamanda tamamlanır.

Porselen lamineler nasıl uygulanır?
Porselen lamine uygulaması genellikle birkaç ziyarette tamamlanır. İlk adımda, diş hekimi dişlerin ön yüzeyinden çok ince bir tabaka çıkarır ve ölçü alır. Laboratuvarda, bu ölçülere uygun şekilde porselen lamineler hazırlanır. İkinci ziyarette, lamineler diş üzerine yerleştirilir ve uygun şekilde sabitlenir. Diş hekimi, laminelerin doğal diş yapısına uyumlu olmasını sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapar.

Porselen laminele hangi durumlarda uygulanmaz?
Porselen lamineler çene bozukluğu nedeniyle kaplamaya elverişsiz olan hastalara, ileri seviyeli dişeti çekilmesi şikayeti olan hastalara ve tırnak yeme, parmak emme, kalem ısırma gibi alışkanlıkları olan hastalara uygulanması tavsiye edilmeyen bir kaplamadır

Porselen laminelerin bakımı nasıl yapılır?

Porselen lamineler, düzenli diş bakım rutini ile korunabilir. Diğer dişler gibi düzenli fırçalanıp, diş ipi kullanılarak ve düzenli diş hekimi kontrolleriyle temizlenmeleri önemlidir. Bu şekilde laminelerin uzun süre dayanması ve estetik görünümlerini koruması sağlanabilir.

Porselen lamineler, estetik kaygıları gidermek ve doğal bir gülüş sağlamak için etkili bir seçenektir. Ancak her hastanın durumu farklı olduğundan, en uygun tedavi seçeneği için diş hekiminizle görüşmek önemlidir.